Zakopane – co robić w górach i gdzie się zatrzymać?

Zakopane liczy sobie 30 000 mieszkańców. Niezwykłe położenie miasta, ukrytego między łagodnym pasmem Gubałówki a skalistymi szczytami Tatr zadecydowało o jego karierze jako ośrodka turystycznego. Już pod koniec XVIII wieku Zakopane, mała i odległa wieś zaczęła przyciągać pierwszych letników. Przybysze przybywali głównie z Krakowa wozami konnymi, często przewożąc różne sprzęty domowe. W 1889 roku Zakopane uzyskało status uzdrowiska, do którego przybywali chorzy na gruźlicę. Kiedy w 1898 r. zakończono budowę torów kolejowych, do miasta dotarł pierwszy pociąg z Krakowa. Spowodowało to szybki wzrost liczby turystów z 1600 w 1898 roku do ponad 10 000 w 1900 roku, a obecnie przyciąga ponad 3 miliony turystów.

Gdzie się zatrzymać w Zakopanem?

Zakopane znajduje się około 2 godziny jazdy na południe od Krakowa. Miasto uzdrowiskowe położone jest w południowej Polsce, u podnóża Tatr. To popularny punkt wypadowy do uprawiania sportów zimowych oraz letnich wspinaczek i wędrówek górskich. Kasprowy Wierch i Gubałówka, do których można dotrzeć kolejką linową, to pobliskie ośrodki narciarskie oferujące wspaniałe widoki na góry. Miasto jest również znane z drewnianych domków z przełomu XIX i XX wieku, które są symbolem architektury zakopiańskiej. Zakopane ma do zaoferowania różnorodną bazę noclegową dla wszystkich rodzajów podróżnych. Począwszy od luksusowych hoteli, poprzez domki letniskowe, schroniska, apartamenty, domki i pensjonaty. Jeżeli jednak luksusowe apartamenty w Zakopanem są tym, czego szukasz, to polecamy JLS – https://www.zakopaneapartamenty24.eu/. Ten elegancki pensjonat ma wiele do zaoferowania, nie dość, że umiejscowiony jest na malowniczej Gubałówce, to dodatkowo jego wnętrze zachywca.

Jak spędzić 48 godzin w Zakopanem?

  • Spacer po bujnej Dolinie Białego

Dolina Białego leży pomiędzy zboczami góry Krokiew i Sarniej Skały, w górnych partiach wspina się na zbocza bardzo wysokiego Giewontu. Jest to stosunkowo łatwa wędrówka, którą można odbyć z całą rodziną. Płynący wzdłuż doliny potok wymył w miękkiej wapiennej skale głębokie stawy, a ttam, gdziegdzie skała jest lita dolomitowa powstały malownicze wodospady. Koryto rzeki ma głównie biały kolor, stąd nazwa strumienia.Potok ma największy spadek pionowy ze wszystkich tatrzańskich potoków – 187 metrów na każdy kilometr długości.

  • Wędrówka do Morskiego Oka

Złap lokalny autobus z centrum miasta do Morskiego Oka. Autobus będzie miał z przodu napis MORSKIE OKO. Zostaniesz wysadzony przy wejściu na drogę otwarcia. Aby dojść do Morskiego Oka, trzeba iść pieszo przez około dwie godziny. Wielu innych turystów decyduje się na podróż wozem konnym, którego duża liczba jest obsługiwana przez mieszkańców Górali. Spacer jest tak piękny, mijając naturalne rzeki małe wodospady i ogromne drzewa. Morskie Oko, które dosłownie oznacza (Oko morza) leży 1393 metrów nad poziomem morza, jest jednym z najbardziej popularnych miejsc w Tatrach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *