Ustka czy Łeba? Królowe polskiego wybrzeża

Środkowe wybrzeże Bałtyku co roku przyciąga tłumy turystów. Zainteresowaniem cieszą się zarówno małe, jak i większe miejscowości w tym regionie, jednak najwięcej przyjezdnych wybiera Ustkę i Łebę. Oba kurorty mają bogatą bazę noclegową i gastronomiczną, lecz różnią się dostępnymi atrakcjami i typem plaż. Którą z tych miejscowości wybrać — Ustkę czy Łebę? Sprawdź, w którym kurorcie spędzić najbliższy urlop.

Plaża w Ustce

Ustka leży przy ujściu rzeki Słupi, dlatego można w niej podziwiać nie tylko malownicze plaże i morze. Ujście Słupi jest ważnym obszarem przyrodniczym, podlegającym ochronie i zakazowi połowu organizmów morskich. Dzięki temu turyści mogą podziwiać region, w którym natura nie jest zakłócana przez człowieka. Plaża jest długa, lecz ujście rzeki rozdziela ją na część wschodnią i zachodnią. Turyści upodobali sobie w szczególności plażę wschodnią. Znajduje się przy niej latarnia morska i promenada dla spacerowiczów. Jest to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi, gdyż w okolicy znajduje się wiele atrakcji dla najmłodszych, barów, restauracji i punktów z lodami lub goframi.

Na plaży wschodniej w Ustce na dzieci czekają zjeżdżalnie wodne i liczne dmuchańce, które pozwalają się wyszaleć. Dodatkowo turyści mogą opalać się na piaszczystej plaży i kąpać w płytkiej wodzie. Z morza wystają z kolei drewniane falochrony, które tworzą piękny nadmorski krajobraz. Na palach często siadają mewy, dlatego spacer brzegiem morza w Ustce to prawdziwa przyjemność dla miłośników wypoczynku nad Bałtykiem.

Zobacz noclegi w Ustce na E-Wczasy.pl

Ustka — atrakcje

W Ustce turyści nie mogą narzekać na brak miejsc do zwiedzania. Poniemiecka architektura tworzy specyficzny klimat kurortu, który w sezonie tętni życiem, a po jego zakończeniu zmienia się w urokliwą, spokojną miejscowość z dala od hałaśliwych, dużych miast. Do najważniejszych atrakcji turystycznych w Ustce należy latarnia morska. Wyróżniają ją liczne gzymsy i daszki. Na jej szczyt prowadzą betonowe i metalowe schodki. Latarnia jest znana również dzięki legendzie o zamieszkującym ją duchu marynarza, który zginął na morzu.

Zainteresowani historią mogą z kolei zobaczyć Bunkry Blüchera. Jest to kompleks fortyfikacji z lat 30. XX wieku. Na jego terenie znajduje się interaktywna wystawa z manekinami, mundurami, bronią, efektami multimedialnymi i filmami 3D. Dzięki niej można poznać historię II wojny światowej i dowiedzieć się m.in.: jak wyglądało bombardowanie lub atak bojowym gazem. Port w Ustce umożliwia natomiast wyruszenie na liczne wycieczki statkami po morzu. Z Ustki można popłynąć również promem na duńską wyspę Bornholm.

Łeba — plaża

Plaża w Łebie, podobnie jak w Ustce, jest piaszczysta i szeroka, jednak jest o wiele dłuższa. Linia brzegowa Łeby ma ponad 10 km, dlatego jest to idealna miejscowość

AdobeStock_48492311_wydmy.jpg

dla miłośników długich spacerów lub biegania po plaży. Dwa strzeżone kąpieliska zapewniają bezpieczeństwo plażowiczom, natomiast na turystów oczekujących ciszy odpowiednie są niemal puste, dzikie plaże. Plaże tego typu zachowały swój pierwotny charakter i umożliwiają poznanie wybrzeża Bałtyku w naturalnej odsłonie.

Wody Bałtyku w pobliżu Łeby są dość ciepłe. Dzięki temu sprzyjają morskim kąpielom i dają wytchnienie w czasie największych upałów. Morze przy brzegu jest też dość spokojne, dlatego Łebę chętnie wybierają rodziny z dziećmi.

Łeba — atrakcje

Najważniejszą atrakcją w Łebie jest Słowiński Park Narodowy. Ruchome wydmy są domem dla wielu gatunków ptaków. Porastają je również drzewa: dęby, buki, modrzewie i świerki. Flora to także charakterystyczne dla tej okolicy: rukwiele nadmorskie, rosiczki, piaskownice, storczyki plamiste i honekie piaskowe. Park narodowy można przemierzać wyłącznie po wyznaczonych szlakach na piechotę, obcując z dziką nadmorską przyrodą w ciszy i skupieniu. Dzięki ruchomym wydmom Łeba jest rajem dla fanów przyrody.

Łeba czy Ustka? Gdzie jechać na wczasy?

Wybór pomiędzy Ustką a Łebą warto oprzeć o indywidualne preferencje co do formy spędzania wolnego czasu. W obu kurortach można przyjemne spędzić urlop. Miłośnicy ciszy i przyrody mogą postawić na wczasy w Łebie, natomiast zainteresowani historią i zwiedzaniem różnych obiektów — na Ustkę. Oba kurorty można również zwiedzić w ciągu jednych wakacji, gdyż znajdują się blisko siebie.

Po kilku dniach w Łebie można przenieść się do Ustki, by zobaczyć inne atrakcje nad Bałtykiem. Łeba i Ustka zapraszają turystów przez cały rok, dlatego warto pomyśleć o krótkim wyjeździe również poza sezonem. Jesienią, zimą i wiosną uniknie się tłumów turystów i niedrogo spędzi się udany czas nad środkowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego.

Artykuł przy współpracy z E-WCZASY.pl – noclegi nad morzem

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Morze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *