Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych | UVA – UVB – SPF | Jaki wybrać

Na okularach przeciwsłonecznych i kremach znajdziemy różne oznaczenia. Najpopularniejsze z nich to UVA i UVB. Odnoszą się do długości fal promieni słonecznych i natężenia, z jakim działa na nas słońce. Natomiast oznaczenie SPF oznacza współczynnik ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Są to wskazówki, które pomagają lepiej wybrać filtr przeciwsłoneczny. Przez większość dnia zetkniemy się z równomiernym promieniowaniem UVA. Z kolei promienie UVB mogą prowadzić do groźnych oparzeń słonecznych, zaczerwienienia, wysypki i uszkadzać skórę. Zatem by cieszyć się opalaniem, warto wybierać kremy z filtrem UVA i UVB.

Oznaczenie filtra SPF a ochrona skóry przed słońcem

Filtry SPF są bardzo ważnym oznaczeniem ochrony przed promieniami słonecznymi. Wybierając krem na lato, do opalania i do codziennej ochrony przed słońcem, zwracajmy uwagę na oznaczenia na opakowaniach. Najniższe filtry SPF przeznaczone są na umiarkowaną ekspozycję na promienie słoneczne. Faktor z przedziału 2-15 chroni głównie przed promieniowaniem UVA i niestety nie zatrzyma promieni UVB. Tego typu niska ochrona wskazana jest dla osób z ciemną karnacją, odpornych na słońce i np. do uprawiania sportów w ubraniu. Skuteczna ochrona przed słońcem możliwa jest wówczas, gdy krem posiada filtr chroniący przed promieniami UVB. Faktor>30 oznacza dobrą ochronę skóry. Jeśli planujemy wypoczynek na plaży oraz opalanie, wybierajmy krem z filtrem UVA i UVB. SPF 50 to krem lub emulsja zapewniająca wysoką ochronę. Tego typu kremy polecane są dla osób z jasną i wrażliwą skórą oraz dla dzieci. Wychodząc na słońce pamiętajmy, że działanie kremów ma swoje ograniczenia. Większość kremów z filtrem działa także w wodzie, podczas kąpieli. Wodoodporny krem z filtrem SPF zapewnia długą ochronę na plaży. Warto smarować się kremem co kilka godzin, a najlepiej co 2 godziny. Po tym czasie ochrona przeciwsłoneczna traci swoją moc.

Jaki filtr przeciwsłoneczny wybrać na lato?

O kremie z filtrem pomyślmy jeszcze wiosną. Już pierwsze słońce może uczulać. Jeśli w kwietniu lub w maju wzrosną temperatury i zaczniemy odsłaniać ciało, kupmy krem z filtrem. Faktor SPF powinniśmy dopasować do swojej cery. Kremy do twarzy posiadają filtry UVA i UVB. To bardzo ważne, gdyż właściwe przez cały rok nasza cera ma kontakt z promieniami słonecznymi. jednak najbardziej narażona jest skóra latem, gdy promieniowanie słoneczne jest największe. Dlatego warto wybrać środek ochronny na skórę z wysokim filtrem. Kremy z filtrem dla dzieci zapewniają wysoką ochronę przed groźnym promieniowaniem. To właśnie najmłodsi są szczególnie narażeni na oparzenia, zaczerwienienia i wysypkę słoneczną. Wysoki faktor SPF zaczyna się od 50. Takie kremy dają gwarancję najwyższej ochrony w słoneczne dni. Kremy wodoodporne z filtrem przydatne są na basenie, kąpielisku i na nadmorskiej plaży. Jeśli planujemy zagraniczne wakacje, koniecznie zabierzmy krem z filtrem. Możemy spakować do walizki emulsję do opalania oraz krem łagodzący oparzenia słoneczne. Balsam po opalaniu pomoże zregenerować naskórek i dodatkowo zabezpieczy przed promieniowaniem słonecznym, np. podczas spacerów w upalne dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *