Niezwykła przygoda, czyli rejs po Kanale Ostródzko – Elbląskim

Kanał Ostródzko – Elbląski to jedna z największych atrakcji turystycznych województwa warmińsko-mazurskiego. Położony na terenie Żuław Wiślanych i Pojezierza Iławskiego. Został zaprojektowany przez inżyniera Georga Jakoba Steenke, a jego budowa, rozpoczęła się w 1844 roku. Kanał jest uważany za jedno z najlepszych rozwiązań hydrotechnicznych na świecie, a, licząc z odnogami, ma około 151 km długości. Za swoją konstrukcję został uznany jako zabytek techniki, a ze względu na lokalizację, za pomnik przyrody. Służy jako żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko – mazurskiego.

Kanał Elbląski łączy jezioro Drużno z rzeką Drwęcą, a także z jeziorem Jeziorak. Poprzez rzekę Elbląg łączy natomiast jezioro Drużno z Zalewem Wiślanym, a przez kanał Jagielloński, Nogat i Wisłę z Morzem Bałtyckim. Z powodu dużej różnicy poziomu wód na Kanale Elbląskim – ok. 100 m, wybudowano pochylnie i śluzy, które mają pomóc w żegludze. Śluzy znajdujące się trasie kanału to Miłomłyn, Zielona, Ostróda i Mała Ruś. Nazwy pochylni to natomiast Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny. Budowa Kanału Elbląskiego przyczyniła się do rozwoju gospodarczego regionu. Obecnie to jedna z kluczowych atrakcji, dzięki której rozwija się turystyka. Co roku ponad 50 tysięcy osób korzysta z rejsów po Kanale Elbląskim. To piękne, malownicze widoki i okazja do zobaczenia wielu gatunków zwierząt. Droga Kanału Elbląskiego przebiega również przez wiele ciekawych turystycznie i geograficznie miejsc. Zaplanowanie wakacji lub kilkudniowej wycieczki w tej okolicy to dobry pomysł. Oprócz wspaniałych krajobrazów jest tu również wiele atrakcji turystycznych. Duży odcinek trasy Kanału Elbląskiego przebiega przez Żuławy Wiślane. Jest to kraina, której część powierzchni położona jest poniżej poziomu morza. Wieś Raczki Elbląskie, znajdująca się na jej terenie, to miejscowość, która do niedawna była uważana za najniższy punkt w Polsce i pozostaje stałym punktem na trasie wakacyjnych wycieczek. Elbląg to miasto, które również warto odwiedzić. Spacer po Starym Mieście lub po parku Bażantarnia, a także zwiedzenie Katedry Św. Mikołaja to doskonała rozrywka. Z Elbląga można popłynąć do Ostródy, Krynicy Morskiej lub Gdańska. Dzięki Kanałowi Elbląskiemu można spędzić aktywne wakacje i zwiedzić wiele ciekawych miejsc.

Niezapomniane wrażenia

Podróż Kanałem Elbląskim to wspaniała przygoda. Piękne widoki i otaczająca natura dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń. Kajak, jacht lub statek – opcji, żeby przepłynąć się po Kanale Elbląskim jest wiele. Wybór zależy od osobistych preferencji i tego, w jaki sposób chce się eksplorować te niesamowite tereny. Przeprawa przez pochylnie to widowisko, które przyciąga wiele osób chcących popatrzeć jak statek, za pomocą specjalnych mechanizmów, pokonuje drogę na lądzie. Trasa Kanału Elbląskiego przebiega m.in. koło rezerwatu przyrody na jeziorze Drużno. To prawdziwy raj dla miłośników ptaków. Tereny te zamieszkują m.in. bieliki, żurawie czy czaple. Jezioro w większości porośnięte jest m.in. grzybieńczykiem, grzybieniami czy grążelem. Są to rośliny o pływających liściach. Tworzy to niepowtarzalny i wyjątkowy klimat. Jedną z opcji przepłynięcia się po Kanale Elbląskim jest rejs statkiem Zefir. W ofercie dostępnej na stronie zefir.ostroda.pl można znaleźć trzy warianty podróży. Pierwszy rozpoczyna się w Buczyńcu i trwa około godziny. Podczas wyprawy dwukrotnie pokonuje się pochylnię Buczyniec, zawracając przy pochylni Kąty. W trakcie wycieczki organizatorzy przygotowali wiele różnych atrakcji dla dzieci i dorosłych. Rejs kończy zwiedzanie maszynowni pochylni. Druga opcja podróży również rozpoczyna się i kończy w miejscowości Buczyniec, natomiast podczas tego rejsu pokonuje się również pochylnię w Kątach. Statkiem Zefir można także odbyć rejs po jeziorze Ilińskim otoczonym przez łąki, pola i Lasy Taborskie oraz po jeziorze Ruda Woda, posiadającym bogatą linię brzegową z licznymi zatoczkami.

Przeżyj wspaniałą przygodę

Kanał Ostródzko – Elbląski to atrakcja turystyczna, której nie można pominąć, będąc na Żuławach Wiślanych lub Pojezierzu Iławskim. Rejsy, które wiodą przez wiele malowniczych tras to doskonała opcja na wakacyjną wycieczkę. Pochylnie zbudowane na drodze żeglugi urozmaicają podróż i są prawdziwą atrakcją, która przyciąga wielu turystów. Chcąc przeżyć niesamowitą wakacyjną przygodę, warto odbyć rejs po Kanale Elbląskim.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *