Polska to wyjątkowe miejsce, w którym odnaleźć można ogromną ilość interesujących szlaków turystycznych. Jest to możliwe ze względu na wyjątkowe dziedzictwo przyrodnicze, historyczne oraz kulturowe. W poniższym artykule odnaleźć można kilka najciekawszych szlaków turystycznych w Polsce.
Mały i duży Szlak Tatarski
Jednym z ciekawszych i mniej znanych szlaków turystycznych w Polsce jestem mały i duży Szlak Tatarski znajdujący się w województwie podlaskim. Położony na północy Polski szlak prowadzi śladami uhonorowanych przez króla Jana III Sobieskiego, Tatarów. Tatarzy ci byli potomkami wojowników, którzy przybyli do Europy Wschodniej wraz z imperium mongolskim. Mały i duży Szlak Tatarski mają kolejno 19 oraz 57 km. Osoby na trasie uzyskają niepowtarzalną możliwość zapoznania się z najstarszymi maczetami w Polsce m.in. w Kruszynianach czy też z dziedzictwem kulturowym i historycznym Tatarów w Polsce.
Via Regia
Kolejnym wyjątkowo ciekawym szlakiem znajdującym się w Polsce jest rozciągająca się od Rosji aż po HiszpanięVia Regia. Współcześnie szlak ten znany jest lepiej jako tzw. droga Świętego Jakuba. W przypadku polskiego odcinka mamy do czynienia ze szlakiem, który prowadzi z polsko-ukraińskiej granicy kolejno przez Rzeszów, Kraków, Opole. Wrocław i Zgorzelec. Zwieńczeniem tego szlaku jest Katedra w Santiago de Compostela w Galicji w zachodniej Hiszpanii.
Szlak Orlich Gniazd
Kolejnym wyjątkowo ciekawym szlakiem w Polsce jest cieszący się ogromną popularnością Szlak Orlich Gniazd. Szlak położony w województwie małopolskim i śląskim rozciąga się na długości ponad 160 km między Częstochową a Krakowem. Na trasie tego wyjątkowego szlaku odnaleźć można dużą ilość ruin zamków oraz warowni, które znajdują się na odcinku zaledwie 164 km. Napotkać można aż 12 zamków, aczkolwiek część osób dolicza jeszcze dodatkowych pięć zamków, które ulokowane są w stosunkowo niedużej odległości od szlaku. Jednym z najciekawszych odcinków szlaku jest ten, który prowadzi przez Ojcowski Park Narodowy. Szlak można przymierzyć zarówno pieszo, jak i rowerem.
Orla Perć
Mówiąc o najciekawszych szlakach w Polsce nie można nie wspomnieć o szlakach górskich. Z pewnością jednym z najciekawszych, ale również jednym z najniebezpieczniejszych jest Orla Perć. Pomimo stosunkowo niewielkiej długości, bo zaledwie 4 km i dobrych warunków pogodowych na szlaku wymagane jest zarezerwowanie 6-8 godzin na jego przebicie. Z tego względu na przemierzanie szlaku zdecydować się powinny jedynie osoby o dużym doświadczeniu.
Główny szlak Beskidzki im. Kazimierza Sosnowskiego
Każdą osobę, którą interesują najciekawsze szlaki turystyczne w Polsce zainteresuje główny szlak Beskidzki imienia Kazimierza Sosnowskiego. Aktualnie jest to najdłuższy szlak turystyczny w Polsce położony na obszarach górskich. Rozciąga się on na długości około 500 km od miejscowości Ustroń województwie śląskim aż do Wołosatego w Bieszczadach. Oznacza to, że szlak ten prowadzi przez Beskid Śląski, Żywiecki oraz Makowski, Sądecki i Niski. Ponadto ze względu na swoją wyjątkową długość rozciąga się on pomiędzy trzema różnymi województwami oraz spotyka się z czterema parkami narodowymi. Części głównego szlaku beskidzkiego prowadzą przez Babiogórski Park Narodowy, Gorczański, Magurski oraz Bieszczadzki Park Narodowy.
Szlak nadmorski
Chociaż nieco krótszy, aniżeli główny szlak beskidzki to również może pochwalić się całkowitą długością blisko 400 km. Warto podkreślić, że jest on elementem składowym znacznie większego europejskiego szlaku dalekobieżnego E9. W przypadku Polski jego początek znajduje się na granicy polsko-niemieckiej. Z kolei szlak kończy się w Żarnowcu prowadząc przez malownicze miejscowości usytuowane nad Bałtykiem. Przemierzając wyjątkowo urokliwy szlak Nadmorski zyskuje się niepowtarzalną możliwość zapoznania się z dawną architekturą, wyjątkowymi latarniami morskimi oraz wieloma innymi zabytkami. Nie można również zapominać o wyjątkowo piękny plażach, jak i o ofercie Słowińskiego Parku Narodowego, który również znajduje się na trasie szlaku nadmorskiego!
___________________
Artykuł powstał dzięki uprzejmości twórców bloga o górach – Hasające Zające