Morze czy góry? – to pytanie zadaje sobie wiele osób planujących wakacyjny wypoczynek. Możliwości turystyczno-rekreacyjnych w obrębie kraju jest co prawda znacznie więcej, nietrudno jednak zauważyć, że największym zainteresowaniem cieszy się jego północna i południowa część. Kierowanie się stwierdzeniem, że morze to miejsce zwolenników leniwego wylegiwania się na plaży, a góry to zdobywanie szczytów zaczyna powoli odchodzić do lamusa. Ilość i różnorodność atrakcji turystycznych sprawia, że zarówno nad morzem, jak i w górach można kreatywnie i aktywnie spędzić czas wolny. Co zatem wybrać?
Własny samochód czy komunikacja publiczna?
Czynnikiem, który w decydujący sposób wpływa na wybór destynacji, jest strona stricte ekonomiczna, czyli ogólny koszt pobytu. Warto jednak zaznaczyć, że większość turystów uważa odległość od miejsca zamieszkania za kwestię drugorzędną, zwracając szczególną uwagę na cenę noclegu i wyżywienia. Mowa tu oczywiście o wyjazdach prywatnych – w przypadku imprez zorganizowanych klienci mają określony pakiet usług, w którym znajduje się dojazd na miejsce wypoczynku, powrót, nocleg, wyżywienie, ubezpieczenie oraz atrakcje dodatkowe. Wiadomo jednak, że za taką przyjemność trzeba zapłacić i to nie mało. Zdecydowanie lepszą alternatywą okazuje się samodzielna organizacja wakacyjnego wypoczynku.
Samochodem w góry lub nad morze?
Wiele osób decyduje się na przejazd własnym samochodem – jest to optymalne rozwiązanie w przypadku rodzin z dziećmi. Osoby podróżujące samotnie lub w dwójkę powinny liczyć się z nieco większymi kosztami, nie mniej jednak istnieje możliwość zaoferowania przejazdu innym ludziom – skorzystają na tym obydwie strony.
A może komunikacja publiczna?
Może się jednak zdarzyć, że – z różnych powodów – konieczne okaże się skorzystanie z komunikacji publicznej. W tym przypadku trzeba liczyć się przesiadkami, często kilkoma, a także oczekiwaniem na połączenie. W efekcie podróż trwa od kilku do kilkunastu godzin. Nadzieją dla podróżujących jest sezon wysoki, wtedy bowiem uruchamiane są bezpośrednie połączenia między wieloma miejscowościami, co automatycznie skraca czas podróży i poprawia jej komfort.
Nocleg, wyżywienie, atrakcje turystyczne w górach i nad morzem
Ważnym czynnikiem jest także koszt noclegu. W górach sezon trwa praktycznie przez cały rok, dlatego też noclegi są tu nieco tańsze niż na północy kraju, zwłaszcza, gdy są to znane i oblegane kurorty. Dodatkowe oszczędności można poczynić wybierając mniej popularne miejsce lub lokalizacje znajdujące się na obrzeżach wiodących miejscowości, a także zamieniając luksusowy hotel na pensjonat lub dom wczasowy. Wyżywienie jest jednak tańsze nad morzem, choć w górach można liczyć przede wszystkim na dania regionalne, serwowane w klimatycznych karczmach i barach. Zarówno nad morzem, jak i w górach można znaleźć ekskluzywne restauracje, serwujące wyszukane, często egzotyczne potrawy. Do niedawna funkcjonowało przekonanie, że główną atrakcją nad morzem jest plaża i woda, natomiast w górach szlaki prowadzące na znane szczyty. Z całą pewnością jest to stwierdzenie zgodne ze stanem faktycznym, należy jednak dodać, że możliwości rekreacyjno-wypoczynkowych jest znacznie więcej, dzięki czemu bez problemu można w ciekawy i niebanalny sposób zaplanować wakacyjny wypoczynek.