Znane są także jako Kraina Tysiąca Jezior. Mazury w 2011 roku znalazły się w gronie finalistów konkursu na Nowe 7 Cudów Natury. Tak naprawdę jezior jest tu znacznie więcej. Wody zajmują ponad 7% powierzchni regionu, a połączone ze sobą kanałami jeziora i rzeki tworzą malownicze szlaki wodne. Ale Mazury to nie tylko jeziora i rzeki. To również dzikie lasy pełne zwierząt, specyficzna kultura regionu oraz niezwykła architektura. Mazurskie kurorty rozbrzmiewają muzyką zachęcając do odwiedzin i wypoczynku. Każdego roku można brać udział w międzynarodowym pikniku country w Mrągowie, międzynarodowym festiwalu jazzu tradycyjnego w Iławie czy reggae festiwalu w Ostródzie. Koneserów kuchni tradycyjnej zapraszają w swoje podwoje miejsca oznaczone tablicami „Dziedzictwo kulinarne – Warmia, Mazury, Powiśle”, w których odnaleźć można regionalne dania i artykuły spożywcze.
Brak tłumów, wypoczynek na łonie natury – poznaj Mazury od tej mniej oczywistej strony.
1. Święta Lipka
Słynne sanktuarium maryjne w malutkiej wiosce pomiędzy Kętrzynem a Reszlem, nazywane „Częstochową Północy”, imponujące barokowym przepychem. Świątynia godna czołowych europejskich stolic. Zostało wzniesione na niemal kompletnym odludziu, pośród lasów, bagien i jezior. Miejsce szybko zasłynęło cudami. Święta Lipka jeszcze w średniowieczu stała się popularnym miejscem pielgrzymek, co nie zmieniło się aż do dziś. Obecny wygląd budowli pochodzi z końca XVII wieku i zachwyca nie tylko bogactwem zdobień, ale i słynnymi na całą Polskę organami, wzbogaconymi o ruchome figurki świętych i aniołów.
2. Jezioro Śniardwy
Największe polskie jezioro liczy sobie dokładnie 22 km długości, 13,5 km szerokości i ma powierzchnię 113,4 km2. Można się tutaj poczuć jak nad morzem, są tu bowiem takie miejsca, z których nie widać drugiego brzegu. Jezioro Śniardwy jest trudne i bywa niezwykle kapryśne. Warto jest więc wybrać się na nie w towarzystwie kogoś posiadającego żeglarskie doświadczenie.
3. Jezioro Jeziorak
Jest to najdłuższe naturalne jezioro w naszym kraju. Jeziorak liczy sobie blisko 28 km długości i ma powierzchnię 34,6 km2, co daje mu pod tym względem szóstą lokatę w Polsce, a trzecią na Mazurach (po Śniardwach i Mamrach). Jezioro Jeziorak nadaje się idealnie do eksplorowania go za pomocą jachtu lub kajaku, zainteresowani mogą również wybrać się na wycieczkę tramwajem wodnym „Ilavia”, który odpływa z samego centrum Iławy.
4. Wilczy Szaniec
Głowna wojenna kwatera Adolfa Hitlera, ukryta pośród gęstych lasów w pobliżu miejscowości Gierołż, oddalonej ok. 8 km od Kętrzyna. Hitler spędził tutaj ponad 800 dni. Specjalnie dla niego zbudowano prawdziwe tajne miasto. To tutaj Hitler podejmował kluczowe dla losów II wojny światowej decyzje. Tutaj też o mało co nie pożegnał się z życiem, kiedy płk. Claus von Stauffenberg zorganizował na niego zamach. Wycofując się z Polski, hitlerowcy postanowili wysadzić wszystko w powietrze, dlatego dzisiaj Wilczy Szaniec to głównie ruiny dające wstrząsające świadectwo potęgi III Rzeszy.
5. Piramida w Rapie
To jedna z najbardziej zagadkowych budowli w Polsce. Otoczona gęstym, podmokłym lasem, znajduje się przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Zaprojektowana i postawiona na życzenie pruskiego barona Friedrich von Fahrenheida. Wewnątrz piramidy zachodzą wyraźne zakłócenia pola energetycznego. Nie bez znaczenia są również proporcje, dokładnie takie jak u starożytnych budowniczych. Pierwotnie piramida miała być mauzoleum dla córeczki barona. Tak też się stało, a ostatecznie w wybudowanym grobowcu spoczęło również i wielu innych członków rodu.
6. Giżycko
Miasto zabytkowe, rywalizuje o miano nieoficjalnej stolicy Krainy Wielkich Jezior. Jeziora zajmują tutaj blisko 12% ogólnej powierzchni terenu. Trzy z nich – Niegocin, Kisajno oraz Tajty – to turystyczna pierwsza liga. Odwiedzając Giżycko koniecznie trzeba również zobaczyć XIX-wieczną, zbudowaną na planie gwiazdy Twierdzę Boyen, przespacerować się pomostami Ekomariny – największego portu na Mazurach, a także wspiąć się na taras widokowy na szczycie dawnej wieży ciśnień.
7. Krutynia
Na Mazurach nie brakuje pięknych szlaków kajakowych, jednak spośród wszystkich króluje niewątpliwie niepozorna Krutynia. Wody Krutyni toczą się leniwie przez ponad 100 km, mijając po drodze malownicze tereny Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz kilkanaście jezior. Szlak ten idealnie nadaje się na wyprawy z całą rodziną.