Kopalnia Soli w Wieliczce – cud natury, który warto zobaczyć!

Wieliczka to małe miasteczko położone kilka kilometrów od południowych granic Krakowa. Na powierzchni nie wyróżnia się niczym szczególnym, a prawdziwe jego skarby kryją się pod ziemią. To właśnie tutaj znajduje się bowiem słynna Kopalnia Soli, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która przyciąga tysiące turystów z całego świata. Zobacz, dlaczego warto wybrać się na wycieczkę do kopalni soli w Wieliczce.

Niezwykłe podziemne krajobrazy

Kopalnia Soli „Wieliczka” to miejsce magiczne, o którym trudno jest opowiedzieć słowami. Składa się na nie niemal 2,5 tys. komór i 245km chodników, a w kopalni mieści się 9 poziomów głównych, z których najniższy sięga aż 327m w głąb ziemi. Nie liczby są jednak tutaj najważniejsze, lecz niezwykły krajobraz, który powstał w wyniku połączenia przyrody oraz działalności wydobywczej człowieka. W kopalni znajdują się przepiękne komory z niezwykłymi solnymi dekoracjami, podziemne jeziora solankowe oraz kaplica św. Kingi – prawdziwa perełka i ewenement na światową skalę. Kaplica św. Kingi jest nadal czynnie użytkowana, gdyż odbywają się w niej uroczystości religijne, a także przeróżne koncerty i wydarzenia kulturalne, które cieszą się dużym zainteresowaniem odwiedzających. Wszystkie te elementy można zobaczyć decydując się na zwiedzanie Trasy Turystycznej, której zwiedzanie trwa ok. 2 godziny, a w tym czasie pokonuje się dystans ok. 3,5km, docierając nawet 132m w głąb ziemi. Kopalnia Soli „Wieliczka” jest również uzdrowiskiem, a na turnusy rehabilitacyjne i lecznicze ściągają nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale i osoby z innych rejonów kraju. Dzięki specyficznemu mikroklimatowi można tutaj leczyć schorzenia górnych dróg oddechowych.

Zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce

Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce to jeden z obowiązkowych punktów kilkudniowych wycieczek do Krakowa. Warto poświęcić kilka godzin i zdecydować się odwiedzić ten cud natury, a możliwości zwiedzania jest co najmniej kilka. Można wybrać się do Wieliczki prywatnym samochodem, gdyż pod kopalnią jest kilka dużych parkingów ułatwiających parkowanie. Można tam też dotrzeć korzystając z komunikacji publicznej, czyli autobusem, busem lub pociągiem, ale dla części osób, szczególnie obcokrajowców, jest to zadanie niełatwe. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem wydaje się być prywatna wycieczka do Wieliczki. W ramach tej wycieczki można liczyć na transport do Wieliczki bezpośrednio z hotelu oraz powrót do niego komfortowym busem. W trakcie wycieczki opiekę nad zwiedzającymi przejmuje przewodnik mówiący w wybranym języku, a Trasę Turystyczną można pokonywać zarówno w ramach wycieczki grupowej, jak i indywidualnego zwiedzania. Prywatna wycieczka do Kopalni Soli trwa ok. 3,5 godziny, łącznie z transportem, a zatem można w ten sposób spędzić przedpołudnie lub czas po lunchu. Gwarantujemy, że będzie to czas niezapomnianych przeżyć, który na długo zapadnie w pamięć oraz skłoni do refleksji nad potęgą sił drzemiących w naturze.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *