Karpacz – ciekawostki o mieście i okolicy

Każde miasto ma swoje większe i mniejsze tajemnice. Taki jest również Karpacz. Ciekawostki o nim można czytać godzinami i jest ich naprawdę sporo. To urokliwe miasto położone u podnóżna majestatycznej Śnieżki zachwyca wiec nie tylko przyrodą, smaczną kuchnią ale też historią i zabykami. W tym artykule przedstawimy najpopularnijsze ciekawostki o Karpaczu, które naprawdę warto poznać.

Ciekawostki o Karpaczu

Jeśli wybierasz się do tego miasta na dłuższy czy weekendowy wypoczynek, na pewno nie będziesz żałować podjętej decyzji. Zanim jednak spakujesz plecak i wyruszysz w drogę, warto zaczerpnąć garść ciekawych informacji o tym uroczym górskim zakątku. Poznając Karpacza, będziesz wiedzieć, gdzie i co warto zobaczyć. W kilku punktach przedstawimy Ci kilka z nich. 1. Jeżeli szukasz miejsca, w którym fizyka rządzi się innymi prawami, wybierz się na ulicę strażacką. Tam dzieją sie rzeczy, które zaobserwować można najczęściej w bajkach. A mianowicie butelka, która zostanie położona na pochyłym stoku, zaczyna poruszać się w odwrotnym kierunku, czyli pod górkę. 2. Warto też wybrać się w miejsce, w którym wznosi się zabytkowa świątynia Wang. To bardzo ciekawy pod względem architektonicznym kościółek, który został zbudowany na przełomie XII-XIII w. bez użycia żadnego gwoździa. Ciekawe, czy obecnie pracujący budowniczy podjęliby się takiego wyczynu. Jeśli więc chcesz zobaczyć unikatowy i piękny kościół bez gwoździ Karpacz jest miejscem, w którym spełnisz swoje marzenia. 3. Za co jeszcze możesz pokochać Karpacz? Atrakcje turystyczne, które cieszą się bardzo dużą popularnością to także malownicze szlaki spacerowe. W Karpaczu i okolicach znajdziesz ich mnóstwo. Jednym z nich jest wyjątkowo piękna Droga Przyjaźni, która biegnie grzbietami Karkonoszy i wchodzi w skład Głównego Szlaku Sudeckiego. 4. Jeśli lubisz odwiedzać schroniska górskie, wybierz się do Samotni znajdującej się w Kotle Małego Stawu. Dotrzesz tam różnymi szlakami z Karpacza, a sama w sobie wycieczka będzie również ciekawą atrakcją. 5. Aktywności sportowe w Karpaczu  stanowią ważny element na mapie turystycznej. Zimą pojeździsz na nartach i pospacerujesz po górskich szlakach. Natomiast w cieplejsze miesiące będziesz mieć jeszcze większy dostęp do uroczych karkonoskich zakątków. Warto wspomnieć o działającym tu całorocznym torze saneczkowym, co dla miłośników tego sportu jest nie lada atrakcją. W Karpaczu znajdziesz też mnóstwo malowniczych szlaków rowerowych oraz możesz wziąć udział w górskich maratonach biegowych.

Legendy o Karpaczu

Legend, które wyrosły z karkonoskiej ziemi jest dużo i warto się z nimi zapoznać. To m.in. ciekawe historie o karkonoskich zielarzach i poszukiwaczach minerałów. Nie zabrakło też romantycznej historii o młodej parze z rodu Schaffgotshów, w tel której jest zgubiona ślub na obrączka i myszka. Najciekawsza chyba legenda związana jest z duchem gór, czyli Liczyrzepą. Jeśli chcesz ją poznać lepiej i wiele innych historii, wpisz w wyszukiwarkę hasło „duch gór Karpacz legenda”. Nastąpi przekierowanie do prywatnego muzeum,w którego podziemiach znajduje się multimedialna ekspozycja Karkonoskie Tajemnice, gdzie w atrakcyjny sposób przedstawione są legendy o Karpaczu i ciekawostki Karpacza.

Dobra restauracja – Karpacz

Oprócz wielu atrakcji turystycznych w Karpaczu jest także smaczna kuchnia regionalna. Warto wybrać się do dobrej restauracji w Karpaczu, w której czekają na Ciebie pyszne dania przygotowywane wedle tradycyjnych przepisów. W tym miejscu panuje też niecodzienny klimat. Na ścianach umieszczone są tablice przedstawiające historię i legendy karkonoskie, dzięki czemu można jeszcze bardziej zanurzyć się w górskie klimaty. Co więcej w restauracyjnej sali znajduje się piwowar, w którym warzy się regionalne piwo. Z tym że jest to trunek przeznaczony tylko i wyłącznie dla gości Sowiducha. Restauracja Sowiduch w Karpaczu jedzenie na wynos to stała oferta, z której sporo osób korzysta. Jeśli nie będziesz mieć możliwości lub czasu na zjedzenie w środku, wybierz smaczne dania na dowóz. W Karpaczu jedzenie smakuje wybornie, a szczególnie w takich miejscach, jak uroczy Sowiduch. W Karpaczu atrakcje turystyczne o każdej porze roku przyciągają spragnionych gór turystów. Każdy znajdzie dla siebie ciekawe zajęcie, które pozwoli mu wypocząć i dobrze się zrelaksować.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *