Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać do swoich oczu

Okulary przeciwsłoneczne są niezbędne zarówno latem, jak i przez cały rok mogą chronić oczy przed szkodliwym, nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Jest wiele zawodów, w których konieczne jest częste pokonywanie długich tras autem. Przedstawiciel handlowy, kierowca autobusu, taksówkarz, to tylko niektóre profesje, gdzie wiele godzin spędza się za kierownicą w bezpośredniej ekspozycji na słońce. Specjalne filtry UV i powłoki z antyrefleksem odbijają światło i chronią oczy. Warto wybierać sprawdzone modele okularów przeciwsłonecznych z atestem. Dlatego wybór odpowiednich okularów na słońce powinien być dostosowany do codziennych potrzeb, aktywności sportowej i czasu, jaki spędzamy narażeni na promieniowanie słoneczne.

Kolory szkieł przeciwsłonecznych a ochrona oczu

Okulary przeciwsłoneczne różnią się kolorem soczewek. Brązowe szkła zatrzymują światło niebieskie, szkodliwe dla oczu i chronią przed odblaskami oraz oślepieniem. Brązowe okulary przeciwsłoneczne wskazane są dla kierowców aut, rowerzystów i sportowców. Poprawiają komfort widzenia w pełnym słońcu. Chronią zarówno oczy, jak i mogą zapobiegać groźnym wypadkom spowodowanym np. przez oślepienie promieniami słonecznymi. Szare soczewki w okularach przeciwsłonecznych należą do neutralnych. Zatrzymują promienie słoneczne i nie zniekształcają obrazu. Polecane do biegania i innych sportów. Soczewki żółte i pomarańczowe świetnie sprawdzają się zimą, na nartach i snowboardzie. Okulary przeciwsłoneczne na zimę różnią się od letnich, gdyż na śniegu słońce odbija się jeszcze mocniej. Podobną ochronę zapewniają szkła czarne, od których odbijają się promienie słoneczne. Nadają się zarówno na lato jak i do sportów zimowych.

Powłoki antyrefleksyjne i filtry polaryzacyjne – zabezpieczą oczy przed słońcem

Filtr polaryzacyjny w okularach pełni podwójną dolę. Z jednej strony odbija światło słoneczne, chroniąc oczy przed odblaskami i porażeniem, z drugiej pomaga zachować naturalne kolory i komfort widzenia. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym kupimy w renomowanych sklepach oraz u optyka. Szukając okularów na lato omijajmy stragany i bazary. Tanie oprawki i szkła nie zapewnią optymalnej ochrony. Dobre okulary przeciwsłoneczne muszą posiadać certyfikat jakości, oznaczenia filtra UV oraz stopnia przepuszczalności promieni słonecznych. Powłoka antyrefleksyjna jest nieodzowna w przypadku kierowców, kolarzy i innych osób narażonych na oślepienie słońcem. Oczy w okularach przeciwsłonecznych nie męczą się, pod warunkiem, że wybierzemy model dobrej jakości z certyfikatem. Jak to sprawdzić? Producenci okularów przeciwsłonecznych dobrej jakości, umieszczają informacje o standardach i ochronie UV na metce, opakowaniu lub po wewnętrznej stronie zausznika. Jeśli znajdziemy zapis UV Block lub UV Reduction, oznacza to, że mamy blokadę lub redukcję szkodliwego promieniowania.

Markowe czy lecznicze okulary przeciwsłoneczne: jakie wybrać?

Światowe domy mody, firmy odzieżowe oraz producenci okularów stawiają na okulary przeciwsłoneczne. Okulary ochronne znajdziemy u optyka i mamy pewność, że posiadają wszelkie atesty. Także marki odzieżowe, sportowe posiadają dobrej jakości szkła chroniące przed słońcem. To, jakie okulary wybierzemy zależy od wielu czynników. Mogą to być okulary przeciwsłoneczne na plażę, do uprawiania sportów lub do jazdy autem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *