Jaki namiot turystyczny wybrać na kemping | 2 i 4 osobowy czy rodzinny

Wakacje pod namiotem to niezwykła przygoda, która długo pozostaje w pamięci. Dla wielu osób jest to także ekonomiczny i ekologiczny sposób na wypoczynek. Niezbędnym narzędziem, które pozwala zrealizować przedsięwzięcie, jest oczywiście namiot. Na co zwracać uwagę wybierając konkretną propozycję?

Jaki namiot turystyczny na kemping

Dobry namiot powinien zapewnić komfort i wygodę podczas wakacyjnego wypoczynku, bez względu na to, czy jest to weekendowy biwak czy kilkunastodniowy urlop spędzany „pod chmurką”. I tutaj pojawia się pytanie: jaki model wybrać, aby zapewnić wszystkim użytkownikom wygodę i optymalną ilość przestrzeni, a przy tym nie dźwigać więcej niż trzeba? Priorytetem jest ilość użytkowników oraz… łączące ich relacje. Przykładowo, bliska sobie para doskonale poradzi sobie w lekkim, dwuosobowym namiocie, a ograniczona ilość przestrzeni nie będzie stanowić najmniejszego problemu. Jeśli jednak w takiej sytuacji znajdzie się dwóch miłośników wspinaczki górskiej, sytuacja może okazać zdecydowanie bardziej skomplikowana, a dwuosobowy namiot zbyt mały – zwłaszcza, gdy pogoda przez kilka dni z rzędu uniemożliwi realizację wspinaczkowych planów. W tej sytuacji lepszą alternatywą jest nieco większy namiot.

Namiot jako namiastka domu

Istotną kwestią podczas wybierania namiotu jest także bagaż wszystkich wypoczywających oraz niezbędne akcesoria turystyczne – turystyczna kuchenka, naczynia kuchenne, składane krzesła lub leżaki, puste plecaki itp. Należy ponadto pamiętać, że w przypadku załamania pogody do namiotu należy wciągnąć cały wakacyjny ekwipunek, warto więc zadbać o to, by namiot posiadał wygodny przedsionek oraz przestronną część główną, pełniącą funkcję turystycznej sypialni. Wiele osób kieruje się zasadą, że namiot o szerokości 1,5 metra bez problemu zmieści trzy półmetrowe karimaty. Owszem, można je ścisnąć niczym przysłowiowe śledzie w słoiku, trudno jednak mówić tutaj o komfortowym wypoczynku. Poza tym nie można zapominać, że wymiar podłogi w namiocie i przestrzeń użytkowa to dwie zupełnie odrębne kwestie. Główną przeszkodą okazują się tutaj spadziste ściany namiotu – umieszczenie karimaty lub materacu bezpośrednio pod nimi to gwarancja sporej ilości skroplin na ciele każdego ranka. Chcąc uniknąć tego typu atrakcji, wystarczy pozostawić wolną przestrzeń w bezpośrednim sąsiedztwie ściany, sytuując materac lub karimatę nieco dalej. Brzegi namiotu można wykorzystać na przechowywanie osobistych gadżetów. Planując zakup namiotu warto więc wybrać nieco większy model, tym bardziej, że metr namiotu nie kosztuje tyle, co metr mieszkania – różnica w cenie często jest niewielka, a komfort użytkowania ogromny. Idealną propozycją będzie więc namiot trzy- lub czteroosobowy.

Waga namiotu a komfort użytkowania

Dostępne na rynku modele różnią się nie tylko wielkością, ale również ciężarem. Jakie kryteria wyboru należy zastosować w tym przypadku? Osoby planujące wypoczynek w ściśle określonym miejscu, najczęściej na polu namiotowym, śmiało mogą wybierać nieco cięższe rozwiązania – wymiar i waga pakunku nie mają tutaj praktycznie żadnego znaczenia. Co więcej, cięższe namioty są bardziej odporne na anomalia pogodowe typu burza czy silny wiatr, nie trzeba więc martwić się o to, że podczas silniejszego podmuchu będzie trzeba ganiać za namiotem. Modele ultralekkie i techniczne przydadzą się natomiast turystom pieszym, którzy każdego dnia pokonują kilometry, rozbijając namiot w różnych miejscach. Osobną grupę stanowią propozycje rodzinne, czyli rozwiązania adresowane dla czterech osób lub więcej. Duże wymiary i spora waga to główne cechy tego typu namiotów. Ich zaletą jest jednak optymalna ilość przestrzeni i funkcjonalność – w namiocie bez problemu zmieści się odpowiednia ilość materacy, a nawet łóżeczko turystyczne. Problemu nie stanowi także większa ilość akcesoriów turystycznych. Śmiało można więc stwierdzić, że jest to idealna propozycja dla osób, które nade wszystko preferują rodzinne wakacje pod namiotem lub wakacyjne wypady z grupą przyjaciół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *