Czy można wysłać przesyłki kurierskie na Alaskę?

Alaska, ze względu na swoje położenie geograficzne zawsze budzi zastrzeżenia w kontekście usług logistycznych. Czy najbardziej położony na północ stan USA objęty jest zasięgiem firm kurierskich na wzór tych, które są zdecydowanie bardziej na południu?

Wystarczy rzut oka na mapę Stanów Zjednoczonych, by zauważyć, jak specyficznym terytorium w kontekście logistyki jest Alaska. Stany Zjednoczone – zestawienie ich poniżej granicy z Kanadą – w naturalny sposób są w pełni dostępne dla przesyłek kurierskich. Ogromna Alaska – obejmuje swoim obszarem 7-8 stanów z zachodniego wybrzeża – widziana jest nieco inaczej. Nie graniczy bezpośrednio z głównym terytorium Stanów Zjednoczonych. Jest też zlokalizowana zdecydowanie na północy mając już bezpośredni kontakt z Oceanem Arktycznym i Morzem Czukockim. Czy w związku z lokalizacją, paczka do USA – cena i formalności – może być źródłem problemów?

Jak dostarczyć przesyłki na Alaskę?

Mieszkańcy Alaski – a jest ich ok. 0,7 mln – cenią sobie zakupy internetowe niemniej niż ci, którzy mieszkają w Kalifornii innym stanie USA. Sama dostawa paczek do Alaski jest jednak utrudniona. Wynika to np. ze słabego zaludnienia, a więc np. możliwości szybkiego doręczenia paczki. Trzeba więc brać pod uwagę możliwe dopłaty do przesyłek. Takie założenia mają – w zależności od kodu pocztowego – UPS i FedEx. Warto zwrócić uwagę na ograniczenia dostawców. Ze względu na problemy logistyczne – np. utrudnienia dostaw morskich i bardzo skromną infrastrukturę lotniczą – firmy kurierskie mają wyraźne ograniczenia wagowe. Np. UPS ma limit 150 funtów dla każdej paczki – odpowiada ona niespełna 70 kg. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość, ponieważ przesyłki UPS na Alaskę z założenia nie należą do ekspresowych. Ciekawą opcją jest FedEx – według deklaracji, w opcji przesyłki priorytetowej czy wariantu Next Flight można liczyć na doręczenia w nieco szybszym tempie niż w przypadku konkurencji. Jeśli z kolei ktoś planuje wysyłkę z USA na Alaskę, często korzysta z USPS – rozwiązania zapewniającego niskie stawki i chętnie używanego przez właścicieli sklepów internetowych. To jednak wariant raczej dla niewielkich paczek. Amerykanie wskazują, że wysyłając paczki z USA na Alaskę warto najpierw sprawdzić ceny USPS. Dopiero później przeanalizować FedEx – jeśli nadawcy zależy na przesyłce nocnej, wynikającej z nagłego wypadku. Z kolei jeśli to przesyłka o sporym ciężarze, zdecydowanie lepszym wariantem będzie UPS.

Jak wysłać przesyłki kurierskie do USA z Polski?

Niezależnie od tego, czy dana przesyłka ma być dostarczona na Alaskę czy do innego miejsca w Stanach Zjednoczonych, najszybszą drogą na zlecenie tej usługi jest internet. Pokazuje to platforma KurJerzy.pl. Na głównej stronie serwisu można szybko wycenić, ile będzie kosztować paczka do USA. Koszt 5-kilogramowej paczki o wymiarach 25x20x8 cm system – opierający się na aktualizowanych danych firm kurierskich – oblicza na 274 zł. W ten sposób, znając wagę przesyłki oraz jej dokładne wymiary można bezproblemowo sprawdzić, jaki będzie koszt paczki niezależnie od tego, jaki stan będzie dla niej docelowy.

Opublikowano

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *